از کجا بفهمیم چه کفشی مناسب پای ماست؟

همه ما این تجربه تلخ اما آموزنده را داشته‌ایم: که به علت نامناسب بودن اطلاعات، خریدمان مطابق انتظار پیش نرفته و محصول خریداری شده بعد از اندک مدتی کارایی برای این آموزش لازم است تا شما را با نیازهایتان آشنا کنیم و بعد از آن ترفندها و نکاتی را که ش را برایمان از دست داده و برخلاف انتظار نتیجه آن خرید برای ما چیزی جز زیان نداشته است.

ما این جمله معروف را شنیده اید که پا قلب دوم ماست و مراقبت از آن بسیار پر اهمیت است. خرید کفش مناسب یکی از راه های مراقبت از این عضو مهم بدن است و مطمئنا برایتان پیش آمده است که راه رفتن با کفش نامناسب موجب درد و کوفتگی پای شما می شود .

توجه به چه نکاتی در خرید کفش مناسب مهم است؟

کفش هم اندازه با سایز پایتان بپوشید

برای خرید یک کفش مناسب ، مطمئن شوید که سایز پایتان تغییر نکرده باشد زیرا به مرور زمان یکی از پاها بزرگ تر یا کوچک تر از پای دیگر می شود.

انتخاب کفش طبی برای جلوگیری از کمر درد

برای رهایی از کمر درد با حاسسیت بیشتری کفش هایتان را انتخاب کنید و از کفش های طبی استفاده نمایید چرا که پوشیدن کفش نا مناسب گاهی موجب کمر درد می شود.

کفه کفش هایتان را با دقت بیشتری انتخاب کنید

برای انتخاب کفش مناسب حتما باید کفه کفش هایتان را با دقت بیشتری انتخاب کنید . مثلا اگر می خواهید یک کفش پیاده روی مناسب انتخاب کنید ، کفشی را انتخاب نمایید که کفه آن نازک نباشد زیرا هنگام پیاده روی فشار زیادی به پاشنه پا وارد می شود و اگر کفی کفش نازک باشد مچ درد خواهد گرفت.

هنگام پیاده روی، حرکت و تماس پا با زمین از پاشنه به سمت پنجه است، کفشی که کفه آن انعطاف پذیری زیادی دارد، انتخاب نمایید.

مشاهده این ویدیو فوق العاده را قبل از خرید کفش پیشنهاد می کنیم

کفش مناسب با شرایطتان بپوشید 

اگر دیابتی هستید باید با آگاهی از بیماری و شرایط آن انتخاب صحیح داشته باشید اما ممکن است انتخاب های شما به دلیل این بیماری محدود باشد.

 • قسمت‌های مختلف یک کفش مناسب:

 

 • رویه مناسب

مناسب‌ترین رویه در بین رویه‌های چرمی، رویه طبیعی از جنس گاو است که بخاطر بافت مستحکم آن مقاومت خوبی در برابر عوامل محیطی داشته و طول عمر خوبی را برای کفش تضمین می‌کند. این موضوع را تست کنید که کفش‌های چرم طبیعی علی رغم بافت مستحکم‌شان سطحی منعطف داشته باشند تا این انعطاف هنگام پیاده‌روی باعث راحتی پاهایتان شود.  از طبیعی بودن چرم رویه کفشتان مطمئن شوید زیرا رویه های چرم طبیعی بخاطر منافذ طبیعی باعث حفظ  تنفس‌پذیری کفش شده و در نهایت مانع از عرق کردن و بو گرفتن پا می‌شود.

 

 • آستر داخلی کفش

هنگام خرید دقت نمایید آستر داخلی کفشتان هم چرم طبیعی مثلا از جنس چرم گوسفندی یا بزی باشد، چرا که بیشترین سازگاری را با لطافت پوست پا داشته، کمترین میزان رنگ را به پای شما پس می‌دهد و مانع از رشد عوامل میکروبی و قارچی روی پوست شما شود.

 

 • قسمت جلوی کفش

 اصطلاحا جعبه پنجه قالب‌های متفاوتی دارد که بین قالب‌های تخت و مربعی تا قالب‌های نوک‌تیز در نوسان است. بهترین حالت این قسمت، نه قالب مربعی و نه نوک تیز ‌است، قالب گرد است به گونه‌ای که برای پا فضای مناسبی وجود داشته باشد تا انگشان از شدت تنگی روی هم فشرده نشوند و از میزان گشادی جعبه پنجه در برابر ضربات بی‌محافظ نباشند. این قالب باعث می‌شود تا انگشتان پا فضای مناسب و راحتی برای فعالیت داشته باشد و از بروز عوارضی چون میخچه و…. جلوگیری کند.

 

 • پاشنه مناسب

  پاشنه نقش بسزایی در سلامت زانو، کمر و ستون فقرات دارد؛ پس اگر به پاشنه برای جبران کمبود قدتان نگاه می‌کنید، باید حساسیت‌های زیادی را مد نظر قرار دهید:
  پاشنه های بلند مناسب استفاده روزمره و طولانی‌مدت نیستند زیرا فشار بالایی را به کمر و ستون فقرات وارد می‌کنند، جالب آنکه بی‌پاشنه بودن کفش هم به اندازه بلند بودن پاشنه‌ها آسیب‌زاست. بهترین سایز پاشنه‌ها بین یک تا سه‌ونیم سانتیمتر است.

 

 • کفی مناسب:

کفی‌ کفشی مناسب استه که با استحکام بالا توانیی زیادی در جذب ضربه و جلوگیری از انتقال آن به پای فرد داشته باشد.

11 ترفند پوشیدن کفش پاشنه بلند بدون احساس درد و برای زمان طولانی | دیجی‌کالا مگ

خودداری از پوشیدن کفش پاشنه بلند به مدت طولانی

دقت نمایید که اندازه پاشنه کفشتان خیلی بلند نباشد ، کفش پاشنه بلند موجب ناراحتی های مفصلی می گردد و فشار و وزن بدن را بر کف پا و کمر متمرکز می کند پس تنها برای مراسمات خاص از کفش پاشنه دار استفاده نمایید. کفش پاشنه بلند موجب می شود هنگامی که با سرعت پیاده روی می کنید مچ پایتان پیچ بخورد.

 

نتیجه کلی در مورد انتخاب کفش مناسب

 • از پوشیدن صندل ها و دمپایی های لاانگشتی که برای خانه یا ساحل استفاده می شود ، در محیط کار بپرهیزید.
 • متداول ترین کفش های رسمی ، کفش های ورنی و براق هستند . اگر کفش ورنی دوست ندارید می توانید برای محافل رسمی کفش چرم مشکی مات که کاملاً با واکس براق شده بپوشید.
 • اگر می خواهید یک انتخاب مناسب داشته باشید ، کفش چرمی استفاده کنید . امروزه کفش های رویه چرمی با کف لاستیکی نیز مرسوم شده اند اما استفاده از این کفش ها سلیقه ای است .
 • اگر تاکسیدو پوشیده اید ، از پوشیدن کفش هایی با دوخت و جزئیات خودداری کنید و کفش هایی با طرح ساده تر استفاده کنید. 
امتیاز شما به این مطلب چند ستاره است؟
امتیاز شما به این مطلب
محصولات مرتبط